فروش در آمازون

پخش ویدیو

فروش در آمازون- چطور از ایده محصول خود حفاظت کنیم؟

در این مطلب قصد داریم در رابطه با دزدیده شدن ایده محصول در آمازون به صحبت بپردازیم و ببینیم که برای برای جلوگیری از این کار باید چه اقداماتی انجام دهیم. بیشتر افرادی که تجربه کمی از فروش در آمازون دارند و میخواهند وارد این کار شوند در همان ابتدا فکر می کنند که قصد دارند چه ایده جدید و نویی را به بازار عرضه کنند و چه محصول بینظیر و خاصی را برای بازار در نظر بگیرند تا این محصول در آمازون وجود نداشته باشد و این افراد بتوانند این محصول جدید در آمازون را عرضه کرده و فروش خوبی بدست آورند و حتی بازار را با عرضه شان متحول کنند.

این دسته از افراد نگران این هستند که کسی ایده آنها را ندزدد و همواره سعیشان بر این است که این ایده را مخفی نگه دارند. این افراد حتی از تامین کننده ها هم می ترسند تا ایده شان را با آنها مطرح کرده و ببینند که آیا امکان تولید و عرضه آن وجود دارد یا خیر. آنها حتی برای معرفی ایده شان گاها نمی توانند به تامین کننده ها هم اعتماد کنند. مشکلی که برای این افراد وجود دارد این است که آنها فکر می کنند ایده شان خیلی عالی بوده و حتی توهم باهوش بودن هم به آنها دست می دهد. البته که این حس برای افرادی که در آمازون بی تجربه هستند کاملا طبیعی است و هر شخصی احتمال دارد در ابتدای کار خود در آمازون به این حس ها را داشته باشد.

انتخاب محصول به وسیله افراد آماتور و تازه کار در آمازون

نکته نخست برای فروشندگان تازه کار این است که به عنوان چنین فردی باید حتما محصولاتی انتخاب کنیم که امتحان خود را دز آمازون پس داده اند. این یعنی برای آن محصول تقاضا به حد کافی وجود دارد، مردم برای خرید آن اقدام می کنند و فروش آن در آمازون تضمین شده است.

رفتن به سراغ محصولی که در آمازون جدید است و نمی دانیم که آیا در آمازون بازار خوبی برای آن وجود دارد یا خیر، استقبال مردم نسبت به آن به چه شکل است؟، واکنشی که خریداران نسبت به آن دارند چیست و … ریسک بسیار بالایی دارد و ممکن است موفقیت آمیز نباشد. پس اگر یک فروشنده تازه کار هستید توصیه می کنیم به هیچ عنوان سراغ محصولات جدید که در مورد واکنش بازار و خریداران نسبت به آنها اطلاعاتی  وجود ندارد نروید. اینطور محصولات مشخص نیست که آیا مشتری برای انها پیدا می شود یا خیر، فروش می روند یا خیر؟

انتخاب محصول افراد کمی حرفه ای تر در آمازون

حال نوبت به فروشنده هایی می رسد که فانتزی بودن اولیه را نداشته و کمی تجربه کسب کرده اند. این دست از افراد محصولی را انتخاب می کنند که خود را در بازار نشان داده و تقاضا برای آن وجود دارد و از بازار خوبی برخوردار هستند. حال ما به عنوان فروشنده یک ایده جذاب و جدید دارم که می توانیم عرضه این محصول پرمخاطب را از قبل هم بهتر کنیم. مثلا آن را ارتقا دهیم یا ارزش افزوده ای برای آن به وجود بیاوریم یا در شکل ظاهری و طراحی آن تغییراتی به وجود آوریم یا بطور کلی تغییری ایجاد کنیم که بتوانیم بگوییم محصولی که ما برای فروش عرضه می کنیم از محصول اولیه بهتر است.

حال برای ما این ترس به وجود می آید که نکند کسی ایده جدید ما را بدزدد یا حتی تامین کننده از آن استفاده کرده و خود این محصولات را تولید کرده و به ابزار عرضه کند و از سود آن بهره مند شود. حتی ممکن است اگر فروش خوبی داشته باشیم سایر فروشنده های آمازون این ایده را دزدیده و از آن استفاده کنند، یعنی آن محصول را به امازون خود اضافه کرده و آن را برای فروش عرضه کنند.

در این حالت دو نکته خیلی مهم وجود دارد که بهتر است حتما به آن توجه کنید.

     1- تنها ایده موجود در بازار ایده شما نیست!

 نخست این که ایده های خیلی خوب در بازار نه تنها کم نیستند بلکه به شدت زیاد هم هستند. اینکه ما بتوانیم چه محصولی را با چه محصولی ترکیب کنیم ، یا این که محصولی را ارتقا دهیم و ایده جدیدی برای آن پیاده سازی کنیم  در آمازون زیاد هستند. در واقع مسئله اصلی این است که ما بتوانیم این ایده ها را اجرایی کنیم و آنها را به تولید برسانیم، چون در دنیا چیزی که زیاد است ایده های ناب و عالی است ولی تنها تعدادی از این ایده های عالی محقق شده و به مرحله پیاده سازی می رسند. این که ما ایده های خوبی به ذهنمان می رسد یک موضوع است و این که بتوانیم این ایده ها را پیاده سازی کرده، به مرحله تولید برسانیم و آنها را محقق کنیم موضوع مهم دیگر است.

     2-امکان محافظت از ایده ها واقعا و به صورت قطعی و برای همیشه وجود ندارد

مورد بعدی این است که ما نمی توانیم برای همیشه از یک ایده در این فضا محافظت کنیم. بالاخره اتفاقی که می افتد این است که ایده ها به بیرون درز پیدا کرده و کپی می شوند. خوب است بدانید این موضوع حتی برای ایده هایی که به صورت رسمی هم به ثبت رسیده اند اتفاق می افتد. افراد یک تغییر خیلی کوچک بر روی این ایده ثبت شده ایجاد کرده و آن را برای خود مورد استفاده قرار می دهند.

 پس حفاظت از ایده آن هم برای ما که حتی تولید کننده هم به شمار نمی آییم و باید ایده خود را به تولید کننده ارائه کرده تا وی آن را تولید کند، آن هم تازه اگر این تولید کننده بتواند این ایده را عملی کرده و به مرحله تولید برساند یا خیر، سپس آن را وارد بازار آمازون کرده، بازاری که این همه رقیب در آن وجود دارد و ممکن است که هر کدام از این رقبا مجددا بیایند و محصول ما را که ایده و تولیدش با خودمان بوده را کپی کنند یا حتی آن را کمی تغییر داده و وارد بازار کنند کاملا بی معنی است.

ثبت برند راه حل کاربردی برای حفاظت از ایده ها

ما باید بدانیم که هر ایده خوب و موفقی که در بازار وجود دارد معمولا تکرار می شود و از روی آن کپی برداری می شود. درست مثل زمانی که ما به دنبال چنین ایده هایی هستیم و دوست داریم به کمک آنها ما هم موفق شویم، پس آنها را تکرار کرده و کپی می کنیم. پس طبیعی است که اگر ما هم ایده جدید و موفقی داشته باشیم بقیه از روی آن کپی کرده و از آن بهره می برند. کاری که ما برای حفاظت از ایده مان می توانیم انجام دهیم درست مانند همه شرکت های بزرگ تولید کننده در دنیا این است که برند خودمان را به ثبت برسانیم و محصول مورد نظرمان را با برند خودمان به فروش برسانیم.

اگر ما با ثبت برند کار کنیم، اگر محصول ما خوب باشد و اگر بتوانیم در آمازون برندسازی کنیم آن وقت دیگر از دزدیده شدن ایده هایمان نمی ترسیم. به این شکل اگر ایده جدید و خوبی هم وارد بازار کردیم چون برند هستیم و سابقه برندینگ را در رزومه مان داریم، آنگاه اگر محصول جدید ما کپی شده و فروشنده ها از آن تقلید هم کنند و آن را با نام خود وارد بازار کنند باز هم مشکلی برای ما و فروشمان پیش نمی آید و فروش ما کم نخواهد شد. به همین دلیل بهتر است حتما به برندینگ به شکلی حرفه ای بپردازید و نقش تاثیرگذار آن را در فروش به هیچ عنوان دست کم نگیرید.

بررسی تاثیر ثبت برند در فروش با یک مثال عینی

فرض کنید که شما قصد دارید یک گوشی آیفون برای خودتان خریداری کنید. شرکت دیگری هم هست که دقیقا همین گوشی را حتی با سطح کیفی بالاتر و امکانات بیشتر و بسیار قدرتمندتر به تولید می رساند و حتی قیمت آن را هم پایین تر از آیفون در نظر می گیرد. حال انتخاب شما کدام یک از این گوشی های تلفن است؟ آیفون یا گوشی با برند شناخته نشده؟ قطعا انتخاب درصد بالایی از ما چیزی نیست جز برند شناخته شده و مطرح آیفون.

تاثیر برندینگ در فروش محصولات در آمازون

 مثالی که در بالا ذکر کردیم نشان می دهد که اگر شما بتوانید ثبت برند کرده و برندینگ را پیاده سازی کنید، سپس محصولی با کیفیت تولید کرده و پکیجینگ بی نظیری برای آن طراحی کنید، عکاسی حرفه ای از این محصول داشته باشید و به طور کلی از هر نظر این محصول را به خوبی ارائه کنید، حتی اگر رقیبان شما از محصولتان کپی برداری کرده و آن را وارد بازار کنند، باز هم نمی توانند فروش شما را با مشکل مواجه کرده و روی آن تاثیر منفی بگذارند. چرا؟ چون شما یک برند شناخته شده و حرفه ای هستید و مشتریان ترجیح می دهند خرید خود را از برندهای معروف و مطرح انجام دهند تا یک فروشنده گمنام. چون از طرفی تولید یک محصول با سطح کیفی بالا، تولید خوب، ارائه خوب و حرفه ای آن کار هرکسی نیست و هر کسی نمی تواند از راه برسد و به موفقیت هایی که شما به آن دست پیدا کرده اید برسد و بتواند همان محصول و همان سبک کاری که شما از آن بهره می برید را پیاده سازی کند.

از طرف دیگر هم شما یک برند هستید و از اعتبار بالاتری در مقایسه با یک فروشنده برخوردارید. چون ارائه بهتر و حرفه ای تری داشته و حتی ریویوهای بیشتری داشته اید و … در نتیجه این شخص تازه کار نمی تواند وارد بازار رقابت با شمای حرفه ای شود و روی فروشتان تاثیر گذاشته و آن را اصطلاحا بدزد.

سخن نهایی

اگر ما یک فروشنده تازه کار با ایده ای جدید هستیم باید بدون هیچ ترسی آن را به تامین کننده ارائه کنیم یا آن را به تولید کننده سپرده و با آنها مشورت و همفکری کنیم و در مورد ایده ای که داریم کاملا صحبت کرده و توضیحات لازم را ارائه دهیم. و اصلا نباید از نظر این که امکان دارد ایده مان دزدیده شود یا سایر افراد بخواهند از آن بهره گرفته و آن را عملی کنند ترسی به خود راه دهیم. اگر هم می خواهیم ایده مان به شکلی کاملا حفاظت شده و انحصاری برای خودمان باشد می تونیم برای ثبت برندمان اقدام کنیم تا به این شکل ایده تمام و کامل در انحصار خودمان باقی بماند.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید